11. 10. 2014.

TESTENINA SA SIROM I PRZENOM SUNKOM



- 12ogr speltine makarone
- 100gr domaci mladi sir
- 100gr proprzena barena sunka

Vrlo brz i ukusan dorucak za spremanje. Testeninu od dozvoljenog brasna skuvati po uputstvu na ambalazi. Za to vreme iseckajte na kockice stisnjenu sunku ili neku domacu, pa proprzite na tiganju.

Kada je testenina skuvana procedite je na cetku. Ne ispirajte je i ne prelivajte vodom. Samo je procedite. Ispiranje i pranje testenine posle kuvanja, to vazi z aneke druge dijete gde ne bi trebalo da se unosi mnogo UH. 

Procedjenu testeninu uspite u tanjir, preko testenine pospite sira koliko volite i preko sira uprzenu sunkicu. Uz to mozete paradajz. Predlazem paradajz jer meni se dopada bas on sa ovom kombinacijom


PROKULICE IZ TIGANJA



Nemam bas cesto priliku da naidjem na ovako malene prokulice. Ove su zaista velicine manjih klikera. Njih posebno volim jer imaju skroz drugaciji ukus i nikad se nije osetila gorcina. Ove malene, meni imaju slatkast ukus i mnogo me podseca na kelerabu. Volim prokulice jer su mi prakticne i za rucak i za veceru. Uz neko meso i salatu, savrsene su.

Ovog puta sam ih spremala u tiganju jer su malene i brzo budu gotove. Prokulice sam lepo ocistila ako ima neki list da se skloni ili koren da se malo odsece. Oprala ih i ocedila. Moraju da se operu kada se kupe sveze, ali ako se kupe zamrznute onda je sve vec sredjeno i spremno za kuvanje.


U tiganj sam usula ulje od kostica grozdja i zagrejala pre nego sam izrucila prokulice. Na "tihoj" vatri sam ih prvo malo same proprzila, zatim sam ih posolila, pobiberila, dodala crni i beli luk u prahu i seckanog vlasca. Uopste nisam dolivala vode ili supe jer nije bilo potrebe. Prokulice su malene i brzo su bile uprzene i spremne kao prolog.


Svaki dan dolazim do nekih novih saznanja po pitanju HI. Danas sam saznala da kuvano povrce treba da bude u kolicini 1/4 mesa, a sveza salata je neogranicena. Znaci, ja sam u ovom obroku preterala sa povrcem ili sam uzela premalo mesa.

DOMACI KAJMAK


Kome se ne bi dopao pravi domaci kajmak tamo negde daleko od domovine i secanja na detinjstvo i mladost i toplinu roditeljskog doma????

E, bas tako mene asocira kajmak. Ali ne zato sto ga je bilo u mojoj kuci vise nego u drugim kucama, nego zato sto me nekako simbolicno podseca na miris uzvarenog mleka i automatski me taj miris vraca u detinjstvo.

Kao dete mnogo sam volela kajmak. Mama je uzimala od komsinice mleko u vece kada krave dodju sa pase, uzvari ga i ostavlja se tako do jutra da se dobro ohladi. Tek u jutro kada se ohladilo mleko, pazljivo se skida kajmak (skorup). To je bilo jedno od retkih jela koje sam volela da jedem, jer sam bila jako teska na jelo i nikad nisam bila gladna i nikad mi se nista nije jelo. Volela sam da mi mama pospe kajmak sa secerom i da ga stavim na koricu hleba i tako jedem, a secer mi se krcka pod zube. Pamtim taj ukus u ustima i dan danas, mada u toj kombinaciji sigurno nisam jela vise od 30 godina.

Udala sam se u porodicu gde je mleka uvek bilo u izobilju, pa sam i svoju decu naucila da sve sto dolazi od mleka moze da bude ukusno.


A sada zivimo u nekom drugom vremenu, na nekom drugom prostoru i u nekim drugim uslovima, ali zahvaljujuci mojim kullinarskim vratolomijama svakodnevno uspevam da nam problizim ono nesto sto smo ostavili iza sebe.
Tako nastaje ovaj divni kajmak u nasoj kuhinji.

Ovde se pakuje mleko u kesama od 4 litre. Uvek gledam da kupim ono od 3%mm. To je mleko vec pasterizovano ali ja kupim jos 1 litru slatke pavlake (whipping cream) i izrucim u serpu sa mlekom i stavim da provri. Kada je provrilo iskljucim ringlu i ostavim da se ohladi. Kada se ohladilo ostavim u frizider da stoji do sutra. Ne sme da bude poklopljeno jer se nece napraviti kajmak vec ce se ponovo dobiti slatka pavlaka. Sutra dan polako odozgo uzimam kajmak (skorup) i stavljam u ciniju. Ja imam jednu specijalnu sitnu cetku i ona mi je idealna za uzimanje kajmaka odozgo sa mleka. To je kineska alatka za kuhinju i ne znam za sta njima sluzi, ali meni je idealna za kajmak.

Kada sam skinula kajmak, ponovo vracam mleko na sporet da provri i isti postupak uradim do sutra. Sutra dan bude manje kajmaka nego prethodnog dana, ali bude ipak dovoljno. Nisam rekla zasto sam ubacila slatku pavlaku u mleko. Ubacila sam da pojacam mleku mlecnu mast i da dobijem sto vise kajmaka.

Evo ovako treba da izgleda pavlaka ako je kupujete u Srbiju.



Kao sto mozete da vidite na fotografijama kajmak je prvoklasan ali bez tog dodatka slatke pavlake ja od ovog Kanadskog mleka iz prodavnice nikad ne bi dobila kajmak jer on je samo izgledom mleko ali po sastavu je jos uvek za mene zagonetka.

Na prvoj fotografiji se vidi kako izgleda kajmak kada se vadi sa vrelom kasikom za sladoled. Kada skinemo kajmak, od mleka pravimo kiselo mleko ili pravimo filove za torte ili spremamo snenokle, a moze i sutlijas ili rezanci u mleku, sve zavisi sta je u potraznji. 



Evvo kako izgleda cetka sa kojom ja podizem kajmak. Nista posebno ali je jako prakticno jer je plitka kao velika kasika, pa se ne zahvata i mleko, pa ne mora mnogo da se cedi....




MOKRINSKI SIR- MOCARELA



Dok ja ne stignem da vam napisem moj nacin spremanja sira naseg cuvenog Mokrinskog, evo poslusajte kako to radi moja skolska drugarica Danica Terzic visestruka prvakinja u spremanju ovog sira. Najbolja je, jos je niko nije premasi u nagradama. Pogledajte OVDE 

TZATZIKI



Posto ja nikako ne mogu kombinaciju belog luka i krastavca zbog mojih
 operacija, dozvolila sam sebi bar da imitiram hrono tzatziki (caciki) u skladu sa

 mojim zdravljem.
 Zadovoljilo mi je dusu


- 2 kasike kiselog mleka
- 2 pune kasike sitno iseckanog svezeg krastavca
- 1 kasiku maslinovog ulja
- malo seckane sveze mirodjije
- so



10. 10. 2014.

SARMICE U VINOVOJ LOZI



Imali smo u porodicnoj kuci veliko dvoriste koje je moja mama pretvorila u bastu i sve staze je oivicila sa spalirom od grozdja. Bilo je tu mnogo sorti grozdja sa velikim i malim listovima. Pamtim da su sve zene iz komsiluka dolazile da uzmu vinovu lozu da prave sarme. Moju mamu to nije privlacilo i koliko mene moje secanje sluzi ne secam se da nam je ikada spremila sarmu sa vinovom lozom. Ali se isto tako ne secam da sam ja ikada imala zelju da probam kakvog je to ukusa. Tek kada sam pocela da radim kao kuvar onda sam i pocela da isprobavam ukuse jer su nam ih uglavnom narucivali za vreme posta i slava. Zato kada sam pocela sa HI shvatila sam da vinova loza ima neogranicenu mogucnost kada su rucak ili vecera u pitanju. Samo sada vise ne moramo da beremo, peremo, kuvamo lisce. Sada ima sve to vec spremljeno u teglicama i mozemo da biramo da li sa malim i tankim listovima za sarmice ili velikim i jakim za velike sarme. Sad je lako, lisce je spremljeno, samo spremiti punjenje, zaviti i malo ih zapeci u rernu ili na slaboj vatri prokrckati koji minut.


Meni je najprivlacnije punjenje sa tunom i crnim lukom pa zapeci u rernu. Crni luk prodinstam i dodam da se u tome dinsta narendana keleraba. Zacinim po licnom ukusu, so, biber, beli luk u prahu (moze i svez), seckano lisce zeleni ili celera. Ustvari mozete da dodate sta god volite, kombinacije su po vasoj zelji.
Izbor dozvoljenog povrca je velik pa moze da se uz zacine osmisle razna punjenja.

Kada se dinstano povrce prohladilo dodajete tunu iz vode, zavijte sarmice i redjajte ih u tepsiju. Sipajte malo vode da dno tepsije ne bude suvo, a sarmice odozgo namazite uljem i ako volite pospite susamom.

U zagrejanoj rerni na 200C ubaciti na priblicno 20minuta da se samo zapeku i svi ukusi sjedine. Ja izvadim iz rerne kada voda koju sam usula ukuva.

Ovo je interesantna i lagana vecera. Ako bi voleli da vam ovo bude rucak, samo umesto tune ubacite neko jace crveno meso.



KORE NA MASINU



- 2/3 ovseno brasno
- 1/3 belo brasno
- so da ne bude slano
- malo ulja za testo
- mlake vode da se dobije tvrdje testo

Zamesite tvrdje testo i ostavite u najlonu da se odmara najmanje 30 minuta. Opet sam se odlucila da razvijem kore na masinu ali ovog puta da budu uvijeni kao pita. Odusevila sam se kada sam shvatila da je tako lako i jednostavno. Mnogo fino se razvijalo do najtanjeg broja. Kombinacije brasna mozete da upotrebljavate po svom izboru. 

Razvijala sam broj po broj i kada sam stigla do natanjeg onda sam izvlacila duzinu mog manjeg kuhinjskog stola. Redjala sam ih jednu do druge i dobila sam kao da je rukom razvuceno. Poprskala sam pomesano maslac i voda i filovala mesom dinstanim u luku i zacinima. Zarolala i stavila u tepsiju pa u rernu da se pece na 180C/20' ili dok ne dobijete boju koju vi volite.

Apsolutno se ne primecuje da sam to uradila na masini jer su trake siroke 14cm, a stavila sam 3 trake, jednu do druge, i tako dobila velicinu kore ~70x42cm. To je dovoljno da se uvije jedan "zvrk".

Sledeci put cu da odradim sa vise fotografija, pa cu ih ubaciti. Vi sami odlucite sa kojom kolicinom brasna zelite da pocnete. Ja sam ovo probala sa 200gr.