20. 1. 2018.

SLATKI KUPUS SA POVRĆEM


U ovom receptu nema puno da se piše jer slike same pričaju priču. 
Nisam ništa dinstala, čak nisam ni ulje dodala ali ne zato što sam tako htela, već zato što sam zaboravila. Mada, pošto ja obožavam domaće maslinovo ulje, meni je fino kad posebno sebi u svoj tanjir malo pouljim.


Sve ovo pripremljeno povrće sam iseckala i ubacila u šerpu. Vode nisam puno dodala jer kupus dosta spadne. Još sam dodala

- so, biber, začine
- 200ml sušenog povrća

Na slaboj vatri se krčkalo sat vremena i to bi bilo to. Kada spadne kupus, onda se doda dovoljno vode po želji.

Ovo je ručak u restrikciji ali ne treba jesti šargarepu. Posle ovoga možete pojesti neko meso sa salatom. Takođe može da bude večera u vanrestrikciji, dodati samo neki laksi protein ali isto ne treba jesti šargarepu, mada daje odličan ukus dok se kuva sa ostalim povrćem. 





PODVARAK SA POVRĆEM



Dođu dani kada ne znaš šta bi jeo, a i to čega se setiš, ni to ti se ne jede. E baš iz takvog razloga je i nastao ovaj podvarak. U njega ima to što se zadesilo u frižideru. Nisam jela meso sa podvarkom, a deca jesu.

- kiseli kupus (može i ribanac)
- 200ml vode
- plavi luk
- šargarepa
- stabljike celera
- beli luk
- ulje
- lovor lišće
- biber, začini


Sve sam očistila, iseckala, dodala ulje, biber, začine i fino izmešala. Pekla sam u dublju tepsiju. Nisam kupus ispirala jer nije baš nešto bio kiseo, samo sam dodala vode i stavila odozgo aluminijumsku foliju i dobro upakovala da se bolje ukrčka u rerni.

Kada sam stavila u rernu, bila je zagrejana na najjače. Posle sat vremena sam smanjila na 200C i sklonila foliju. Ništa nisam promešala, ostavila sam tako. Krčkalo se sve dok nije kupus dobio izgled da je zapečen, do tada je i tečnost ukuvala i isparila.

Meni je ovo toliko bilo ukusno, da sam ja i sutradan jela hladno za doručak sa heljdinim hlebom.



19. 1. 2018.

POHOVANI HELJDIN HLEB

Eksperiment koji mi je totalno uspeo. Dok sam o svemu razmislila, shvatila sam da bi ovo bio odličan doručak ako nam se ne jede meso.

- stari hleb od heljde (klik da pročitaš recept)
- 2 jaja ili 3 belanca
- prezle od hrono hleba
- so, biber, začini

Pogledajte prvo recept za hleb od heljde . Dovoljno je da odstoji jedan dan, ne mora duže.

Ja sam meni isekla 3 kriške i bilo mi je dovoljno, jela sam sa namazom od leblebije, humusom .

Jaja ili belanca malo posoliti, pobiberiti i dodati još nekih začina ako volite. Ja sam dodala još samo beli luk u prahu. Sve zajedno umutiti viljučkom ali da se ne pretvori u penu. Samo malo ulupati da bude bistro.

Kriške hleba potopiti u tu smesu, pa u prezlu, pa opet u smesu od jaja i opet u prezlu. Poređati u pleh na koji ste stavili papir za pečenje. U zagrejanu rernu na 180C staviti da se peče. Ne na jače jer bi prezla izgorela. Meni se peklo tako 20 minuta  i bilo je dovoljno. Vi obratite pažnju jer sve rerne peku drugačije, a i struja nije uvek ista.

Ja sam zaista oduševljena ukusom. Ovo se ne može nikako pogoditi da je hleb u pitanju. Oduševljena sam i mirisom i ukusom.

Predivno je zaista !!!
  





17. 1. 2018.

HLEB SA SPELTOM KAMUTOM I HELJDOM


- 300ml vode
- 50gr spelte
- 50gr kamut
- 200gr svetla heljda
- 20gr maslinovo ulje
- 10gr natur začin
- 3gr crnog pečenog luka u prahu
- 1/4 kašičice sode bikarbone


Prvo sam usula vodu, pa sam dodala ulje, so, luk u prahu, natur začin. Sve namirnice su mi u gramima jer sam žurila i stavila činiju na vagu i tako merila koliko čega dodajem.

Prvo sam ubacila heljdu jer sam htela da je bude najviše, svetla heljda je mekša od tamne pa je sa njom lepo raditi hleb. Prepoznaje se samo po specifičnom mirisu. Sve vreme sam koristila mikser kako bih znala koliko tačno treba dodavati zbog gustine. Zatim sam dodala još speltu i kamut i na kraju sodu bikarbonu. Dobro mikserom izmutila na najjaču brzinu i izručila u modlu gde će se peći. 

Tako je stajalo sigurno sat vremena i onda sam stavila u rernu na 200C i tako se peklo oko sat vremena. Tako velike rupice se dobiju kada samo jednom izmutite testo. Ako ga mutite ili mešate i pre stavljanja u rernu, tada se mehurići od sode bikarbone izgube i ne bude ovako bušasto. Do tog saznanja sam došla vremenom.




GALETE SA MIROĐIJOM


- 3 jajeta
- 60gr heljdino integralno brašno (može i neko drugo)
- 150gr speltino brašno (može i neko drugo)
- ~100ml vode 
- 70ml maslinovog ulja
- na vrh noža sode bikarbone
- kašičicu soli
- 1 puna kašičica mirođije seckane
- 1/2 kašičice belog luka u prahu



Zašto mirođija? Zato što jedan od mojih sinova ne voli nikako heljdu, naročito ovu tamniju integralnu sa raznim crnim ljuspicama. Sa mirođijom imam dovoljno argumenata da tvrdim da ima još manje heljde, nego što je zaista ima. 

Ipak je dobro što sam stavila mirođiju, jer zaista ima mnogo bolji ukus i miris u kombinaciji sa belim lukom i maslinovim uljem.

Sve sastojke osim vode sam stavila u činuju i promešala. Zatim sam polako dodavala vode i mutila mikserom do  gustine koja je dosta gušća od  smese za palačinke ili neka bude gustine kao za američke palačinke.



Kao i sve ostale moje galete, možete ih peći u aparatićima koje vi već imate. Ja ih zaista imam mnogo u raznim oblicima. Moja deca kažu da sam kolekcionar kućnih aparata. Možda i jesam ali oni meni mnogo pomažu i ne bi ih menjala sa neki savremeniji.

Od ove količine dobila sam to što vidite na fotografijama, plus još dve koje sam ja odmah pojela onako tople sa ajvarom i maslinama. Moji sinovi su uz sve to još dodali domaće kobasice koju su sami pravili u sred Toronta. Da, da, sve je moguće, jer svoje znanje i veštinu nosimo sa sobom na bilo kom kraju kontinenta da se zadesimo.

Volela bih da se i vama dopadne ona kombinacija jer je zaista preukusno, divno miriše i baš meko testo. Samo je bitno da se ne peče dugo. Par minuta i gotovo.

14. 1. 2018.

POVRĆNA ČORBICA


- crni luk
- beli luk
- stabljike celera
- krompir
- narandžaste paprike
- žute paprike
- 200ml sušenog raznog povrća
- 50ml ulja
- so, biber, začini
- 2 lista lovora
- seckani vlašac
- seckano lišće peršina


Crni luk iseći na kockice i propržiti na zagrejanom ulju. Dodati beli luk narendan na sitno. Kada su se malo propržili dodati ostalo sveže povrće iseckano na kockice. Malo propržiti, dodato so, biber, začine po ukusu i naliti vode da svo povrće bude u vodi i još iznad povrća nekih 5cm.

Kad provri dodati sušeno povrće i smanjiti temperaturu da polako vri poklopljeno. Proveriti ukus da li vam odgovara. Promešati ponekad. Čorbica je skuvana kada se skuva sušeno povrće, jer se ono sporije skuva od svežeg.


To bi bila jedna veoma obična, brza čorba, prepuna vitamina za ručak u vanrestrikciji kada vam se ne jede meso a ni testenina. Taman da prebrodite do užine i odmorite od mesa.


POVRĆE I MESO IZ RERNE






12. 1. 2018.

HLEB OD SPELTE I PŠENICE


- 300ml mlake vode
- 6gr kvasca
- 1/2 kašičice šećera (ne mora)
- 150gr pšenično brašno
- 200gr svetlo speltino brašno
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica ulja
- malo putera  za mazanje


Hleb sam mesila u stonom mikseru sa nastavkom za testa. Odmah sam sve stavljala u posudu za mikser. Mlaku vodu i kvasac pomešala i ostavila da odstoji 15-20 minuta. Ja ne koristim šećer pa malo duže pustim da odstoji, ali vi ako nemate neki poseban razlog, ubacite malo šećera da se pre kvasac fermentira. 

Ako se kvasac nije digao bez šećera, to nema veze, sve će se to fino složiti kada se testo zamesi. Dod na sporo mikser okreće dodajem kašiku po kašiku neizmenično obe vrste brašna i ubacim so. Možda neće biti baš tačno 350gr brašna ali ne možete pogrešiti gustinu testa ako dodajete kašiku po kašiku i pratite koliko se zgusnulo. Ako mesite rukom tada nema šanse da pogrešte gustinu testa. Mesiti dok ne prestane da se lepi za prste ili dok se svo testo ne odvoji sa zida posude.


Na elastično zamešeno testo staviti kašičicu ulja i namazati ga celog, ostaviti u posudu i prekriti krpom. Sačekati da se testo podupla pa opet premesiti. Ostaviti opet prekriveno krpom. Kada se poduplalo staviti na radnu površinu i dobro ga umesiti rukom da izađe sav vazduh iz njega. Tada ga oblikovati i staviti u posudu u kojoj će se peći.

Uključiti rernu na 200C. Kada se zagrejala staviti hleb da se peče. ja sam ostavila da s epeče 20 minuta na 200C, pa sam smanjila na 180C. Peklo se sat vremena. ja sam ga ostavila da se peče toliko jer se testo jako podiglo pa me je bilo strah da se neće u sredinu ispeći.


Kada sam izvadila iz rerne, stavila sam na rešetku da se hladi i namazala sam ga odozgo sa malo otopljenog putera. Mnogo volim kako hleb miriše kada je namazan odozgo sa puterom.

Nikako ga ne uvijati u krpu dok se skroz ne ohladi. Uvijen se potpari, pa ne bude u sredini kao što bi trebalo da bude sunđerast. Dok se ohladi i korica omekša. Hladan uviti u papir za pečenje i plastičnu vrećicu ili plastičnu kutiju. E tako čuvan hleb će biti danima sočan i neće se osušiti.


10. 1. 2018.

TESTENINA OD CRNOG PASULJA SA MAKOM


Za jednu porciju je sasvim dovoljno:

- 70gr testenine
- 30gr maka
- 15ml ulja
- prstohvat soli
- 2 kašike agava sirupa

Testenine od pasulja često koristim. Trenutno nalazim od crnog pasulja i crvenog sočiva. Verovatno ih ima još vrsta, ustvari verujem da ih ima. Dok sam pratila uputstva za kuvanje, koje piše na deklaraciji, mnogo sam se namučila jer uvek se nešto desi i ne bude kako ja želim, a najčešće se dešavalo da se raspadnu. Rešila sam da pronađem sama metodu. Sada je sve u redu i testenina je u savršenom stanju, više se ne razlista.

Usuti vodu sa vrlo malo sol, samo da da ukus testenini. Kada voda provri dodati testeninu i staviti na slaboj vatri da se krčka jako slabo kao što se vidi na video snimku. Posle 6-7 minuta isključiti struju i ostaviti da stoji toj vodi još 5 minuta bez ikakvog mešanja. Procediti i tako dok je u cediljku sa mlazom hladne vode isprati i ostaviti koji minut da se dobro ocedi.

Mak samleti ako nije kupljen samleven. U činiju usuti skuvanu i oceđenu testeninu, mleven mak i agava sirup. Sve fino pažljivo promešati i to je to.

Ovo jelo spada u zdraviju varijantu ishrane, a oni koji vole mak, kao na primer ja, biće to prava gozba.









9. 1. 2018.

POGAČICE SA ČVARCIMA



- 300ml punomasnog mleka
- 8gr suvog kvasca ili kocku svežeg
- ~ 350gr mekog brašna
- 3 žumanca
- 1 kašičica šećera
- 300gr mlevenih mesnatih čvaraka dobro uprženih
- 150gr butera sobne temperature
- soli po ukusu
- susam za posipanje

Svi različito tope slaninu za čvarke. Za ovaj recept su najbolji "duvan čvarci" jer su po meni, oni najbolje uprženi. Ako slanina nije bila mesnata, ti čvarci nikako nisu pogodni za ove moje pogačice. Znači, dolaze u obzir duvan čvarci ili dobro uprženi čvarci koji su prošarani sa mesom. Naravno možete i one skroz masne  bez mesa da upotrebite ali što se mene tiče , to baš ne bude  taj ukus pogačica koji ja želim da bude.


Čvarke samleti na mašinu za meso ili ih u blenderu izblendati. Ako čvarci nisu mesnati, onda je dovoljno 200gr.

Prvo pomešati kvasac u malo mlakog mleka sa šečerom. Kada se kvasac podigne polako dodavati brašna da bi se zamesilo meko testo. Ako su čvarci dovoljno slani , dodati samo jednu kašičicu soli u testo dok ga mesite. Ako nisu slani, možete dodati 2 kašičice soli. Ja dodam samo žumanca u testo, nikad belanca. Kada je testo fino sjedinjeno sa dovoljno brašna, dodavati po punu kašiku mlevenih čvaraka i nastaviti mesiti dok se ne utroši svih 300gr čvaraka. Dobije se fino testo koje se ne lepi za prste a nije čvrsto. Vodite računa o količini brašna, najbitnije je da zamesite meko testo koje se ne lepi pod prste.


Ostaviti testo u posudu u kojoj se mesilo i pokriti čistom krpom. Ostaviti da odstoji dok se testo ne poveća bar duplo. Zatim ga izručiti na radnu površinu posutu brašnom. Samo ga pažljivo oblikovati u loptu, bez mešenja i oklagijom razviti koliko to testo dozvoljava. Namazati pola količine butera sobne temperature preko celog testa prstima. Tako namazano ispresavijati ga nekoliko puta da dobijete površinu ~30x30cm. Pokriti krpom i ostaviti 1/2h da se odmori testo i opet nadođe. Još jednom isto to ponoviti i utrošiti ostatak  butera. Preklopiti nekoliko puta i ostaviti da se odmori još 1/2 sata. 

Sada pripremite pleh koji možete namazati buterom ili sa svinjskom masti. Testo oklagijom razviti na debljinu od 1,5cm i vaditi  odgovarajućom čašom, zatim ređati u podmazan pleh. 


Uključiti rernu da se zagreje na 200C, a za to vreme da se pogačice pokriju krpom i ostave da još jednom nadođu pre pečenja. Kada se rerna zagrejala, žumancem namazati pogačice i posuti susamom ili kimom ako volite. Nisam smanjivala temperaturu i pekle su se 35 minuta. Vi svakako morate sve  to proveriti po pitanju rerne i struje jer može da se desi da vaša peče jače ili slabije.


Na video snimku možete videti u ćošku da sam ostavila testo onako sve posle vađenja pogačica. Ja ne volim da to testo premesim i ponovo upotrebim za pogačice. Meni najviše odgovara da ga stavim posebno i da se ispeče kao ono majmunsko testo za hleb.





4. 1. 2018.

GIBANICA


- pakovanje kora za pitu od dozvoljenog brašna (500gr)
- 6 jaja
- 100ml ulja
- 500gr feta sira
- 200ml kiselog mleka
- 200ml gazirane vode
- 1 pecivo prašak

Sve sastojke, osim sira, staviti u veču posudu i umutiti mikserom. Zatim feta sir krupno narendati na rende ili rukom izmrviti. Špatulom sve izmešati i ubaciti kore koje su iskidane na krupnije komade. Rukom pomešati kore i smesu kako bi svugde prošao sir i smesa. So nije zaboravljena jer je feta slana. Ako vam se učini da je to gusto, pritom imajući u vidu da trebaju kore prilikom pečenja da upiju tečnost, vi dodajte gazirane vode koliko mislite da treba. Ja nisam trebala ništa da dodajem. Pravouganu dublju tepsiju namazati uljem i smesu fino jednako rasporediti po celoj tepsiji da ne bi na nekim mestima bilo samo tečnosti ili samo kore.

U zagrejanoj peći na  180C koliko je potrebno da ne bude u sredini ne pečeno. Ja sam pekla 50 minuta. 


OBROK SALATA SA JABUKOM



- šaku zelene salate
- nekoliko manjih paradajza
- 1 jabuka zlatni delišes
- preliv za cezar salatu
- maslinovo ulje
- biber
- seckano lišće peršina


Salatu očistiti, oprati i iseći na krupnije trake
Paradajz oprati i iseći na 4 dela
Jabuku oprati i krupno narendati na rende
Sve sastojke usuti u činiju i fino izmešati.




3. 1. 2018.

DUGINE BOJE KOCKE


Iskoristila sam recept za kore koji sam već imala kada sam pravila rođendansku tortu. Samo sam uklopila da budu kore mnogo tanje, drugi fil ubacila i eto finog kolača koji je još uvek u trendu.

Sastojci za koru:


- 10 belanca
- 4 žumanca
- 12 kašika salmolina brašna (najfiniji-najsitniji griz)
- 4 kašike šećera
- 6 kašika mrvica duginih boja
- 1 pecivo prašak
- 1 vanilin šećer

Sastojci za fil:

- 500ml punomasnog mleka
- 80gr gustina 
- 100gr kristal šećera
- aroma (stavila sam banana)
- 200gr butera
- 200gr prah šećera

Uključiti rernu na 220C da se zagreje. Piškotu sam napravila na klasičan i dobro poznat način. Prvo sam umutila belanca u čvrst sneg, pa sam dodala zajedno umućen šećer, vanilin šećer i žumanca. Zatim sam špatulom umešala griz i pecivo prašak, pa na kraju mrvice dodala ali ih nisam dugo mešala jer momentalno puštaju boju. Samo sam ih par puta promešala i izručila u pleh  prečnika 39x54cm ali sam prethodno na dno stavila papir za pečenje. Pekla sam na 180C/20 minuta. Ostavila sam u pleh, kada se prohladilo prevrnula sam koru i ogulila papir.

U 400ml mleka dodati 100gr kristal šećera i staviti na srednjoj temperaturi do ključanja. Preostalih 100ml mleka pomešati sa gustinom i aromom banane. Kada je mleko skoro proključalo, dodati gustin pomešan sa mlekom i sve vreme mešati da se ne stvore grudvice. Ostaviti da se skroz ohladi. Ili vodite računa  uz često mešanje krema da se ne uhvati korica ili stavite na krem providnu foliju i tako zaštitili da se ne uhvati korica.

Buter i šećer u prahu mikserom umutiti, kad se krem ohladi pomešati zajedno i dobro izraditi mikserom. 

Moj pleh je baš velik, pa sam koru podelila na pola. Fil podelila na dva dela i kao što vidite na fotografiji nafilovala sam između kora i odozgo. Kolač je neobičnog ukusa jer je griz dao poseban ukus.























JAFA KOCKE


Nisam znala kako će se kolač zvati ali kada sam ga probala skroz me je podsetio zbog ukusa fila na jafa keks. Zato sam dobila ideju da odozgo namažem sa glazurom od čokolade.  Pa eto neka bude takav i naziv.

- pakovanje kora za mađaricu (4 kore)

Sastojci za fil:

- 500ml punomasnog mleka
- 80gr gustna od krompira (može drugi neki)
- 250gr šećera
- aroma pomorandže
- 150gr butera

Sastojci za glazuru:

- 150gr čokoladnih kapljica sa mlekom od soje 
- 70gr butera

Staviti u šerpu, na srednje jakoj temperaturi, 400ml mleka i šečer da se zagreje do ključanja, a ostatak mleka pomešati sa gustinom. Kada je mleko skoro provrilo ne pojačavajte temperaturu već dodajte ostatak mleka sa gustinom i mešajte sve vreme da se ne bi stvorile grudvice. 

Kada se fil skuvao skloniti sa ringle, dodati buter i aromu i sve dobro promešati da se fino sjedini.

Tako toplo mazati na korice ali zadnju ne mažete. Preko zadnje stavite papir za pečenje i preko nešto teže kao na primer veća knjiga i ostaviti tako da se ohladi. Posle preko namazite sa čokoladom i puterom koje ste prethodno otopili na pari.

Kada se sve fino stegne pažljivo seći.

Što se tiče upotrebljenih namirnica, pisala sam šta sam ja upotrebila ali vi možete da koristite neke druge koje su vama  pristupačne, takođe će biti fino i ukusno.


2. 1. 2018.

KARAMEL KOCKE


- 4 gotove korice za mađaricu
- 200gr šećera
- 400ml punomasnog mleka
- 40gr gustina
- 100gr čokolade za kuvanje
- 150gr butera
- 200gr mlevenog pečenog badema


Šećer na slaboj vatri upržiti uz stalno mešanje da ne bi imao grudvice od šećera. Pomešati gustin sa 150ml mleka. Kada se šećer upržio, dodati ostatak mleka i kad provri tada će se već i šećer istopiti, pa mešajući usuti  pomešan gustin i mlekom. Mešajte sve vreme dok se ne zgusne. Dodati buter, čokoladu i bademe, fino promešati. Odmah filovati korice sa toplim filom. Na zadnju koru ne filujete. Prekrijete sa papirom za pečenje i staviti neku veću knjigu da pritisnete kore  kako bi se fino sjedinile. Sve se to brzo ohladi....

E, do ovog momenta ovo je trebao da bude moj ponovljeni postan kolač  "Šerbet kocke" ali ovog puta sa mlekom, čokoladom i buterom. Međutim izgleda da se fil nije snašao u ovoj kombinaciji i bio je mnogo tvrđi nego u posnoj varijanti. Mada slutim da nešto baš i nije bilo u najboljem redu sa gotovim korama za mađaricu jer su bile užasno tvrde. Mislila sam kada ih nafilujem sa toplim filom da će omekšati. Znači, kada se sve totalno ohladilo, shvatila sam da sam dobila  savršene karamele a ne fil za kolač. Pošto su kore ostale u ne promenjenoj tvrdoj tvroći, a fil takođe tvrd kao karamela, nisam baš znala šta mi je činiti d abih spasila bar fil. Smislila sam da skinem fil sa kora, dodam još pavlake od 35%mm i dobijem neki još noviji fil. Nije moglo tako jer sam morala da polomim kore kako bih skidala fil. Pošto su korice finog ukusa ali stvarno jako tvrde, bilo mi je jasno da  će to sve moći da se izblenda i spremi za dalju doradu. 

To sam i uradila, kolač sam kompletno  u blenderu samlela i dodavanjem drugih namirnica stvorila predivne karamel štanglice. Dodala sam:

- 250gr butera
- 8 punih kašika fino samlevenog sitnog kokosa
- 100ml flaširane vode

Dobro sve sjedinila i ostavila da odstoji pola sata da vidim da li će se zgusnuti. Od ejdnog dela sam napravila 30  kuglica, a ostatak smese sam rasporedila u plitak pleh koji sam obložila sa providnom folijom. Ostavila tako u hladnu prostoriju preko noći da se prosuši i stegne. Sutradan odozgo namazala belim prelivom koji ja koristim za punjenje makaronsa. Opet kao ostavila da se prosuši na hladnom. Kada se prosušilo posle par sati, isekla sam na kockice i eto divog recepta.

Ovo je bilo spremano za doček Nove Godine, a danas sam pravila neki pomorandža fil, isto upotrebila kore za mađaricu i fino su omekšale. Znači, ovaj šerbet fil se nije mogao iskoristiti za mađarica gotove kore  jer su one bile previše suve i u tome je bio problem.