24. 7. 2017.

MAJMUNSKA POGAČA SA ČVARCIMA



Kada počnemo sa spremanjem pogačica, pa shvatimo da tu ima materijala i za neke druge čarolije. Tako je to bilo kod nas. Nabavili smo čvarke i krenuli sa pogačice sa čvarcima, ali smo ubrzo shvatili da bi ovo divno testo mogli da iskoristimo za veoma popularni majmunski hleb. Nama neće biti hleb jer je više kao pogača, ali kako god, rezultat je predivan i preukusan.

- testo od pogačica sa čvarcima  (klikni da pročitaš recept)
- 1 jaje za premazivanje
- susam za posipanje

Ideja se rodila kada sam videla da će tu biti dosta testa koje će se sakupiti dok budem vadila čašom pogačice. Ne volim da to testo ponovo premesim i razvaljam jer to uvek bude tvrđe od prvobitnog. Iz tog razloga sam odlučila da od ostataka testa napravim pogaču, pa neka bude majmunska.


Sve što treba da se uradi je da se ostaci testa poređaju u neku manju modlicu i svaki red premazuje sa ulupanim jajetom blago posoljenim, a odozgo posuti sa susamom.

Ostaviti da odstoji dok se pogačice ne ispeku, pa onda i njih ubaciti na pečenje.

Vreme pečenja je isti princim kao i kod pogačica, kada dobije finu pečenu boju, ispeklo se.

Pošto je ovo testo najduže odmaralo, bilo je i najmekše posle pečenja.  





POGAČICE SA BOSANSKIM ČVARCIMA



Verovatno će većina njih pomisliti da nije bitno odakle su čvarci. Pa eto bitno je, jer se totalno razlikuju od onih naših iz Banata. U banatskim čvarcima ima red slanine, red mesa, red salnine, red mesa... pa kada se istopi mast iz njih i pusti se da dobiju finu braon boju, tada hrskaju kao čips. Kada se samelju za pogačice da bi se premazivalo testo sa njima, dobije se mnoogo listova, a svaki bude nafilovan sa hrskavim komadićima mesa iz čvaraka.


Ovi čvarci što su kupljeni u Bosni, nemaju ni trun mesa, sve je sitno naseckana slanina. Kada se samelje dobije se samo mast i miris čvaraka. Kada se zamesi podseća samo na testo koje je zamešeno na mast. 

Velika je razlika, dobiju se skroz dva različita proizvoda ali oba su veoma ukusna, svaka na svoj način.


Ovog puta je testo zamešeno kao za hleb, a sa mlevenim čvarcima sam premazivala tri puta testo.


- 400ml mlake vode
- 1 kašika suvog kvasca (može i svež)
- polubelo pšenično brašno (po potrebi)
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica šećera
- 300gr sitnih čvaraka
- 3 žumanceta za premazivanje
- susam za posipanje


U mlaku vodu dodati šećer i kvasac. Promešati i ostaviti desetak minuta da kvasac se podigne. Zatim dodavati kašiku po kašiku brašna i soli. Brašno ćete vrlo lako znati kada je dovoljno jer postepenim dodavanjem vi imate kontrolu nad testom.

Treba da zamesite meko testo koje se ne lepi za prste. Poželjno je da ga dobro umesite, jer tako dobijate divno rastresito testo posle pečenja.

Kada ste zamesili i izradili meko testo, ostavite ga u činiju, pospite odozgo malo brašnom i prekrijte čistom kuhinjskom krpom.


Tačno vreme koliko treba da odstoji testo nije baš precizno. Sve zavisi kolika je temperatura u prostoriji. Uglavnom uvek možete pogledati da li se volumen testa povećao duplo jer tada možete da nastavite sa procesom.

Kada se testo podiglo, pospite radnu površinu brašnom i izručite testo preko posutog brašna. Ako je testo mekše, treba posuti na radnu površinu više brašna da se ne bi testo lepilo za podlogu. 

Kada ste testo izručili, pospite i njega brašnom i premesite ga i ostavite koji minut da se testo odmori. Zatim ga razvaljajute oklagijom koliko možete i namažite testo sa 1/3 samlevenim čvarcima. Tako namazano testo ispresavijajte kao što možete videti na fotografiji, postite malo brašnom i prekrijte čistom kuhinjskom krpom. Posle nekih 10 minuta ponovite postupak. Ja sam tako ponovila 3 puta.


Kada ste završili sa premazivanjima, testo razvaljajte sa oklagijom na debljinu približno od 1,5cm. Vadite sa manjom čašom ili sa nečim čime vi to već uobičajeno radite. Moja čaša je prečnika 4cm.

Ređajte ih u tepsiju preko papira. Ako volite masnije pogačice, možete tepsiju namazati mašćom i ređati ih preko toga. Odabrala sam blažu varijantu pa sam moje pogačice ređala na papir.

Uključiti rernu na 220C da se greje dok poređane pogačice odstoje u tepsiji da se testo odmori i ponovo nadođe. Kada se rerna ugrejala namazati ih odozgo sa žumancem i posuti sa susamom.


Kada ih stavite u rernu, smanjite temperaturu na 180C. Pratite tok pečenja jer kada dobiju finu pečenu boju, pogačice su pečene. Kod mene je to trajalo približno 20 minuta.

Ohlađene pogačice ako ostanu, možete ih držati u plastičnoj kutiji sa poklopcem i sutradan su divnog ukusa i meke su jer im masnoća od čvaraka ne dozvoljava da se osuše. Ne treba da ih ostavljate u frižideru jer bi sutradan bile tvrde zbog hlađenja masti.

Kao što vidite na fotografiji, ima i majmunski hleb ali o njemu ću da napišem poseban tekst.





23. 7. 2017.

FILETI DINSTANI U POVRĆU




Najčešće su brza jela i veoma ukusna uz dobar odabir namirnica. Ovo je zaista jedno jako brzo jelo, a na kraju rezultat je fenomenalnog ukusa.

- 6 manjih svinjskih fileta
- 2 žute paprike
- 1 veća glavica luka
- 50ml ulja
- 500ml soka od paradajza
- so, biber
- bosiljak i beli luk

Filete izlupati, između dva najlona, čekićem za meso. Luk iseći na rebra, a papriku na kraće štapiće. 

U tiganju na malo ulja propržiti filete sa obe strane. Izvaditi ih iz tiganja, a u to ulje u koje su se propržili fileti, dodati ostatak ulja i prodinstati prvo luk, pa posle 5 minuta dodati i papriku. Povrće ne treba dugo dinstati da bi ostalo vidljivo. Posoliti, pobiberiti i dodati bosiljka. Preliti sa paradajzom i fino sve promešati da se sjedini. Rasporediti propržene filete i uronite ih na dno tiganja, da bi povrće bilo preko fileta. Kada provri, neka se krčka na slaboj vatri. Kada paradajz ukuva i lejo je gotovo. Pred kraj pospite sa belim lukom koji ste na sitno rende narendali.

Kad god spremam jelo sa kuvanim paradajzom, obavezno koristim beli luk jer se meni ta kombinacija mnogo dopada. Uvek beli luk stavljam na kraju kuvanja jer tako zadrži svu svoju aromu.



22. 7. 2017.

HRONO INTEGRALNI PŠENIČNI HLEB



Još jedan hrono hleb koji treba obavezno tostirati jer je zamešen sa kvascem.

- 300ml vode
- pšenično integralno brašno
- 1/4 kašičice soli
- kašičica kvasca
- 50ml ulja

Vodu smlačiti i pomešati sa kvascem. Ostaviti da odstoji 10 minuta i zamesiti sa 3 kašike brašna, so i ulje. Kada ste to sve sjedinili, nastavite da dodajete po malo brašna, dok ne zamesite testo koje se ne lepi za prste ili nije ni čvrsto. Pokriti čistom kuhinjskom krpom i ostaviti da odstoji sat vremena jer nema šečera u testo, pa je potrebno da testo odstoji malo duže nego uobičajeno.

Testo podeliti na dva dela. Napravila sam dve manje veknice da bi dobili bruskete. Testo razvaljati na pravougaonike , namazati mlakom vodom i uviti kao štrudlu.

Zagrejati rernu na 220C, Dok se rerna zagreva, ostaviti veknice da se odmaraju i da testo još jednom nadođe. Kada je testo malo narastilo, namazati ga mlakom vodom i ubaciti pleh u rernu i smanjiti na 180C. 

Kada dobije lepu pečenu boju, tada će i biti pečeno jer su veknice male. Izvaditi iz rerne i ostaviti na žicu da se hlade.

Sutra za doručak ih seći na kriške i tostirati. Veoma su lepog ukusa ako tostirane parčiće namažete puterom u koji ste prethodno umutili na sitno nariban beli luk i sitno seckano peršunovo lišće.

Ovo je idealan hleb za one koji su bili na pregled u centar i ako im je utvrđeno da su tolerantni na integralno pšenično brašno.


PEKARSKE HRONO LEPINJE



Uglavnom svi se trudimo da to što mesimo sa brašnom za doručak da bude bez kvasca. Kvasac nije zabranjen i može da se koristi u hrono ishrani za doručak. Najbitnije je da hleb ili lepinja ako su sa kvascem, budu obavezno tostirani.

Današnje lepinje su zamešene sa mekim speltinim brašnom. Na početku restrikcije bi trebali da izbegavate speltu ali kasnije ako ste duže na restrikciji, možete sebi priuštiti ponekad i nešto zamešeno sa speltom.

- 2 dl mlake vode
- kašičica kvasca suvog (može i svežeg)
- 1/4 kašičice soli
- meko speltino brašno po potrebi


Ovo je jedno najobičnije testo koje može da se zamesi za čas, a dobiju se predivne lepinje, pa i krofne. Koristi se potpuno isto testo ali se na različite načine peče.

Prvo se kvasac sipa u mlaku vodu da nadođe. Pošto nisam stavila šećer treba malo duže vremena odstoji. Ako i ne vidite ni posle 20 minuta da se kvasac podigao, nije problem, jer će sve to doći na svoje mesto kada se bude zamesilo testo.

Brašno polako dodavati u vodu i kvasac ali pažljivo da ne bi dodali previše, pa da testo bude tvrđe nego što bi trebalo. Testo koje treba da zamesite je izuzetno meko i ne moze da se mesi rukom, već morate varjačom. Zamešeno testo ne sme ni da bude bistro da spada sa varjače kao gusto testo za američke palačinke. Testo treba da bude ređe zamešeno ali da se zadrži ipak na varjači i da polako klizi sa nje.

Tako zamešeno, pokriti čisto krpom i ostaviti da odstoji pola sata. Pospite radni sto brašnom i izručite testo. Kada ste ga izručili, pospite i odozgo brašno. Blago zamesite testo koje ste dobro pobrašnjavili, zatim ga nožem podelite na 3-4 dela (ja sam na 3). 

Svaki deo takođe blago sa brašnom zamesite i oblikujte u loptice, pa ostavite na tepsiju u kojoj ćete peći. Ja sam stavila papir za pečenje preko tepsije, pa loptice od testa rasporedila da budu donekle podjednako udaljene jedna od druge, kako bi bilo mesta da se formiraju lepinje.

Uključiti rernu na najjače da se zagreje dok loptice ne nadođu. Kada su lopice narastile posuti ih malo brašnom i prstima blago ih širiti i oformiti lepinju. Možete ih i nožem blago zaseći odozgo ili izbosti sa viljuškom. 

Kada se rerna zagrejala, ubaciti tepsiju i lepinje će biti za desetak minuta pećene. Pazite da vam ne izgoru jer za čas budu gotove. Izvadite ih iz rerne kada dobiju lepu pečenu boju, jer su tada sigurno pečene. Poređati ih na rešetku da se ohlade. 

Pošto je svakako ovo dozvoljeno samo za doručak i uvek pečemo danas za sutra, vi ih pre doručka prerežite uzduž na pola i istostirajte. Možete i na tiganju, bez problema.


PROJICE 4u1



Dugo nisam spremala nešto što bi moglo biti i za hrono ishranu. Rešila sam da se opet vratim receptima za hrono. Sada imam degustatora za moje novitete i veoma rado se vraćam pisanju novih hrono recepata.

Kupila sam silikonski pleh sa minijaturnim modlicama za mafinčiće i projice. Oduševila sam se  jer u jednom plehu ima za 24 projice ili mafinčiće, to je više nego potrebno da ima dovoljno za celu porodicu.

Oprobala sam se sa 4 vrste brašna iste količine da bi bilo što lakše za zapamtiti. Nisam baš imala osećaj koliko će mi trebati smese pa sam dobila i za jednu manju proju.

- 1 puna kašika ražanog brašna
- 1 puna kašika heljdinog brašna
- 1 puna kašika kukuruznog brašna
- 1 puna kašika integralnog pšeničnog
- 3 jaja
- 200gr sitnog sira
- 1 pecivo prašak
- soli po ukusu
- 100ml ulja od koštica grožđa
- malo sitno seckanog suvog dimljenog mesa
- vode po potrebi


Prvo jaja blago umutiti, najbolje mikserom, zatim dodati ulje, brašna i polako dodavati vode da se dobije smesa dosta gušća od palačinki ali da spada lako sa kašike. Sve to dobro promesati i ostaviti da odstoji bar 15 minuta, da bi brašna dovoljno pokupila vodu. 

Kada je smesa odstojala, treba da bude i dalje gušća od smese za palačinke ali da nema čvrstinu da može da stoji da stoji u kašiku. Sad
 dodajte izmrvljen sir i iseckano dimljeno meso i pecivo prašak. Sve fino izmešajte špatulom ili varjačom jer sir bi bilo poželjno da ostane u vidljivom stanju, da se ne istopi u smesi. Treba da dobijete smesu koja se napuni u kašiku ali da ne bude čvrsto, već da lako spadne samo sa kašike. Soli dodajte koliko vi želite jer neki sirevi budu slani, a ima i dimljenog mesa, pa povedite računa da ne bude presoljeno.

Modle punim 2/3 sa smesom, jer projice baš dosta narastu. Ako vam smesa bude gusta, projice će biti suve, a ako smesa bude lako spadala sa kašike, projice će biti soćne i rastresite. Vi kako volie, tako se i orijentišite u vezi gustine. Ne mogu da vam kažem tačnu količinu vode jer brašna nisu sva ista.

Zagrejala sam rernu na 220C, kada sam ubacila projice, smanjila sam temperaturu na 180C. Pekla sam dok se nisu prilično povećale i dobile finu pečenu boju. Budu brzo pečene jer je takva kombinacija brašna da im ne treba dugo vremena. Probajte drvenom čačkalicom po sredini da li se lepi smesa. Čim je čačkalica čista, projice su gotove i sigurno pečene.

Kada su se skroz ohladile, sve što je bilo ostalo od današnjeg doručka ostavila sam u frižideru poklopljeno u kutiji. Trajale su 3 dana i bile su fine i ukusne kao i prvog dana. Samo vodite računa da smesa ne bude previše gusta.



Eto koliko su male, nalaze se u malo većoj tacni za kafu.